sztuka wspierania biznesu

Skontaktuj się z nami:

Siedziba Katowice

ul. Dobra 13

40-119 Katowice

tel.: +48 32 782 13 20

biuro@rewido.pl

Warto wiedzieć

Zakładka ta pozwoli Państwu przybliżyć zawód biegłego rewidenta, jak i podmiot zajmujący się badaniem sprawozdań finansowych. Postaramy się wyjaśnić w skrócie kim jest biegły rewident, jak wygląda ścieżka kariery oraz obowiązki wynikające z posiadania tego tytułu.

Rozpocząć należy od informacji, iż to ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym definiuje tytuł biegłego rewidenta oraz wyjaśnia wszelkie czynności związane z tytułem biegłego rewidenta. Jednocześnie Kodeks Etyki Zawodowej Biegłych Rewidentów stanowi, że każdy biegły rewident powinien wykonywać swoje zadania w sposób wysoce etyczny i profesjonalny, przy poszanowaniu interesu publicznego oraz systemu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, a swoją postawą i postępowaniem przyczyniać się do postrzegania przedstawicieli zawodu jako osób zaufania publicznego.

Biegły rewident, inaczej mówiąc audytor, uprawniony jest do przeprowadzania badania i przeglądu sprawozdań finansowych podmiotów. Jest to jeden z zawodów zaufania publicznego, dlatego też każda osoba, która podsiada tytuł biegłego rewidenta wpisana jest do Krajowego Rejestru Biegłych Rewidentów oraz obowiązana jest do corocznego uczestnictwa w obligatoryjnych szkoleniach zawodowych z zakresu rewizji finansowej oraz rachunkowości.

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów prowadzi także wykaz podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Wykaz zawiera wyłącznie te jednostki, w której czynności rewizji finansowej wykonują biegli rewidenci.

Biegły rewident może wykonywać szereg czynności rewizyjnych, poza głównym zadaniem jakim są badanie i przeglądy sprawozdań finansowych. Do takich zadań należą przeglądy ksiąg rachunkowych, due diligence dla inwestorów strategicznych, doradztwo w procesach połączenia, przekształcenia i podziału spółek czy doradztwo podatkowe.

Biegli rewidenci wykonują także audyty projektów finansowanych oraz współfinansowanych ze środków unijnych.

Do pobrania:

https://www.pibr.org.pl/assets/file/3475,UoBR%20(27.06.2018).pdf

Warto wiedzieć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.